Praktikus tanácsok:
- Burkolás előtt lehetőség szerint rajzoljuk le a burkolandó felületet és készítsük el a burkolatkiosztást, vagy kérjük meg a szakkereskedőt ennek elkészítésére. Ez segítséget nyújt a burkolat megrendelésekor is, mivel könnyen ki tudjuk számolni a szükséges mennyiségeket.
- Minimum 10% vágási veszteséggel minden esetben számoljunk, rendeljünk ennyivel több lapot!
- A burkolat eredeti dobozát a biztonság kedvéért tegyük el, mert utórendeléskor azon rajta vannak a szükséges adatok (kaliber, színtónus).
- Figyeljünk arra, hogy a vágások lehetőleg sarokba, vagy kevésbé feltűnő helyre essenek. A díszítő elemek helyét is gondosan tervezzük meg, nehogy belelógjon valamilyen berendezési tárgy, mert így nem tudnak érvényesülni.
- Gondosan válasszuk ki a fuga színét is, padlóra inkább sötétebb fugát tegyünk, hiszen úgyis koszolódni fog.
- Kereskedelemben kaphatóak élvédők, burkolatváltó elemek melyekkel esztétikusan le tudjuk zárni a burkolt felületet, illetve el tudjuk választani a különböző anyagú burkolatokat (pld. parketta- greslap).
- Csempeajtó segítségével a beépített kádakhoz is könnyen hozzá lehet férni.
Kopásállóság - PEI szám:
A burkolólapok nagyon fontos tulajdonsága. Az egyes PEI számok besorolása a következő:
- PEI I: kevésbé igénybevett terek burkolására, ahol puha talpú cipőben járunk. Pld. hálószoba
- PEI II: kevésbé igénybevett helyiségek burkolására alkalmas, melyeket viszonylag ritkán használunk, normál talpú cipőben járunk
- PEI III: közepesen igénybevett helyiségek burkolására alkalmas, amelyen normál talpú cipőben járunk, az igénybevétel átlagos, a felületet karcoló, szennyező anyagok is érhetik
- PEI IV: Erősen igénybevett, gyakran látogatott helyiségek burkolására alkalmas, melyekben az átlagosnál nagyobb az igénybevétel, a szennyeződés. Pld. előszoba
- PEI V: Nagy forgalmú, az átlagnál erősebben igényvett vett helyiségek burkolására alkalmas kerámia. Alkalmazható szállodák és bankok előcsarnokában, üzletekben, éttermekben és büfékben.
Burkolási módok:
A burkolólapok lerakásánál többféle módszer közül választhatunk:
- zárt fugázás, azaz a lapok szélei szorosan illeszkednek egymáshoz
- nyitott fugázás, azaz néhány mm távolság van a lapok között
- folyamatos vagy eltolt fuga
- párhuzamos (hálós) vagy átlós (diagonál) rakás